Jak utrzymać dobre relacje z klientem

2018-10-10 Promocja firmy
Jak utrzymać dobre relacje z klientem

Klient jest częścią, która potwierdza rację bytu w każdej działalności, bez względu na jej rodzaj i zasięg. Dobre relacje nie tylko pomogą utrzymać nie tylko tych stałych klientów, ale także pomogą znaleźć tych nowych. Pozytywna relacja z klientem jest więzią o którą trzeba odpowiednio dbać.

Skrupulatnie sprawdzaj, jakie są opinie klientów o pełnionych przez Ciebie usługach. Możesz przeprowadzać sondaże, ankiety dzięki którym będziesz wiedział co należy zmienić i wzmocnić w swojej działalności. Jest również druga strona medalu. Musisz analizować przyczyny zerwania z Tobą współpracy. Należy uczyć się na błędach i wyciągać z tego możliwe wnioski.

Klient musi czuć że jest traktowany z szacunkiem i z uwagą. Doceniaj klientów za pomocą zwykłych gestów. Jeśli będziesz zwracał się do klientów nieuprzejmie, nie będziesz prezentował się odpowiednią postawą, pokażesz swój brak kompetencji i nieznajomość własnych usług klienci zrażą się do Ciebie.

Kolejnym sposobem na utrzymanie dobrych relacji z klientem jest pokazanie klientom, że pamiętasz o ważnych dla nich datach i wydarzeniach. Wysyłaj im listy gratulacyjne, życzenia z okazji imienin lub urodzin, świąteczne pozdrowienia i dodawaj do tego małe bony rabatowe.

Z pewnością to przybliży klientów do Ciebie. Utrzymuj także dobre relacje z klientami poza godzinami pracy. Może organizować spotkania towarzyskie lub zapraszać ich na eventy branżowe, konferencje, targi lub wystawy. Jest to doskonały czas na wymianę doświadczeń. W dzisiejszych czasach działają także media społecznościowe. Ich siła daje Ci ogromne możliwości i pole do popisu.

Komentuj, udostępniaj wartościowe posty, buduj społeczność ze swoimi partnerami biznesowymi. Systematyczny kontakt z klientami i utrzymywanie dobrych relacji z pewnością zapewni Ci większą popularność. Dodatkowo różnorodne formy nagrodzenia klientów, na przykład gadżety rozdawane za darmo, prezenty dołączane do przesyłek to forma przekazywania klientom swojej wdzięczności za współpracę. Podstawa owocnej współpracy to przede wszystkim komunikacja i umiejętność prowadzenia wzajemnego dialogu, jak również dostępność dla klienta i poświęcony mu czas.

Popularne